Чутливі ясна – як зберегти їх здоровими?
Відповідно до статистичних даних понад 90% населення Землі мають проблеми з яснами. Часто такі захворювання пов'язують зі спадковістю. Однак, виявляється, що у більшості випадків можна запобігти розвитку хвороби, необхідно лише правильно доглядати за порожниною рота.
Що ж таке ясна? Це м'які тканини порожнини рота, які щільно прилягають до зубів. Вони входять до складу пародонта – комплексу тканин, які утримують зуб та захищають його корінь і кістку від бактерій.
Якщо ясна ушкоджені та не можуть виконувати свою функцію, починається розвиток таких хвороб, як карієс кореня, гінгівіт, пародонтит. Здорові ясна мають блідо-рожевий або коралово-рожевий колір, а також щільну структуру, подібну за фактурою до апельсинової шкірки. У міжзубних проміжках ясна мають форму трикутника і називаються ясенними сосочками – вони щільно закривають ці ділянки, тому їжа в них не потрапляє.
Людям із чутливими яснами необхідно ретельно видаляти зубний наліт, особливо по контуру ясен (пришийкова область), інакше утворяться ясенні кишені, зуби стануть рухливими і можуть, навіть, випасти, до того ж, з'явиться дуже неприємний запах з рота. В ідеалі, видаляти наліт необхідно після кожного вживання їжі. Чистити зуби слід обережно, щоб не пошкодити м'які тканини. Обов'язково треба звертати увагу на якість зубної щітки – кінчики її щетинок мають бути гладко заполіровані. І, звичайно, не забувати відвідувати стоматолога для профілактичних оглядів та професійного видалення нальоту.
Основі правила для збереження здоров'я ясен:
1. Чистити зуби 3 рази на день після їжі (або хоча б 2 рази: зранку та увечері).2. Користуватися зубною щіткою з високоякісною щетиною (із заполірованими закругленими кінчиками кожної щетинки), що ефективно видаляє наліт та водночас не пошкоджує ясна.
3. Застосовувати спеціальну щоденну зубну пасту з формулою для підтримання здоров'я ясен та відновлення м'яких тканин.
4. Полоскати рот після чищення зубів ополіскувачем, який призначений для догляду за яснами. Увага, ополіскувач має бути без спирту!
5. Робити масаж ясен для зміцнення м'яких тканин – для цього можна використовувати зубну щітку або іригатор (водяний струмінь), або спеціальні насадки на пальчики.
6. Очищувати міжзубні проміжки спеціальними засобами: іригатором, міжзубними щітками (інша назва: інтердентальні або інтерпроксимальні щітки), флосами (зубні нитки).
7. Чистити язик.
Пам'ятаймо, здорові ясна не повинні кровоточити!
Стаття написана з використанням матеріалів https://www.dentaid.com/en/oral-health/gum-problems