
14 листопада 2019
ДІАБЕТ І КСЕРОСТОМІЯ
Відповідно до результатів досліджень у 76.4% хворих на діабет спостерігається ксеростомія, внаслідок якої можуть виникнути численні захворювання ротової порожнини та розлади.
Ксеростомія є суб'єктивним сприйняттям пацієнта, що описує свої відчуття сухої ротової порожнини. Необхідно зазначити, що сухість у роті не завжди пов'язана з неправильною роботою слинних залоз. Цей симптом може виникати при зневодненні, розладах чутливості, деяких психологічних станах, порушеннях у роботі мозку, прийманні певних лікарських препаратів, а також у зв'язку з багатьма іншими причинами.
Сухість у ротовій порожнині – це стан, який все частіше зустрічається у повсякденній лікарській практиці, оскільки спричиняється численними факторами, зокрема це велика кількість ліків, лікування онкологічних захворювань, стрес, старість тощо.
Однією з причин ксеростомії є цукровий діабет – це хвороба, що характеризується порушенням обміну речовин та постійно високим рівнем цукру (гіперглікемія). Є два типи цукрового діабету: тип I та тип II. У випадку типу I секреція інсуліну відсутня через руйнування β-клітин підшлункової залози. Діабет типу II обумовлений стійкістю периферійних тканин до інсуліну та / або відносним зниженням секреції інсуліну.
Протягом останніх років спостерігається стрімке збільшення кількості хворих на діабет, це стало проблемою здоров'я населення, особливо у розвинених країнах. Одне з досліджень показало, що 76.4% пацієнтів із діабетом мають ксеростомію. З часом гіперглікемія призводить до системних ускладнень, зокрема серцево-судинних захворювань, нейропатії (ураження нервової системи), нефропатії (хвороби нирок).
До того ж неконтрольований діабет є причиною проблем у ротовій порожнині: недостатнє виділення слини, захворювання пародонта, повільне загоєння ран, синдром печіння у роті.
Високий рівень цукру у крові є ключовим фактором у виникненні та розвитку хвороб ротової порожнини. Зменшення слиновиділення та сухість у роті спричиняють:
- Карієс (руйнування зубів).
- Оральний кандидоз (грибкове ураження м'яких тканин).
- Складність при ковтанні та мовленні.
- Накопичення бактеріального зубного нальоту. Це ускладнення може вплинути на якість життя пацієнтів, тому його необхідно правильно діагностувати.
Публікації:
1. A. Hoseini y cols. Salivary flow rate and xerostomia in patients with type I and II diabetes mellitus. Electron Physician 2017; 9 (9): 5.244-5.249.
2. T. Molania y cols. The effect of xerostomia and hyposalivation on the quality of life in patients with type II diabetes mellitus. Electron Physician 2017; 9 (11): 5.814-5.819.7.